Domů » Zahrada » Jaký materiál vybrat na terasu?

Jaký materiál vybrat na terasu?

Kvě 4, 2019
Publikoval:
906 přečtení

Co je terasa, její využití

Dnešní doba je „rychlejší“, často řešíme více věcí najednou, pracovní úkoly také bývají náročnější, a když už se konečně dostaneme domů, velmi rádi si příjemně odpočineme. Osvědčené způsoby relaxace a oázy odpočinku naštěstí zůstávají. Patří k nim i čas strávený na terase, zahradě nebo u bazénu. Co se naštěstí posouvá k lepšímu a umožňuje vyšší komfort i pestrost výběru, jsou materiály, které tu využíváme.

Terasu si u svých obydlí zakládáme z praktických důvodů coby prodloužený zpevněný prostor, kde lze relaxovat, posedět s rodinou nebo přáteli, grilovat, i jako místo pro hraní dětí. Oblíbenost teras dokazují i tzv. zahrádky u restaurací, kde příjemné posezení vhodně doplní jídlo nebo chlazený nápoj.

Okolí bazénu, u vířivky, ale i balkón

O terase hovoříme i v případě zpevněného okolí bazénu. V parném létě si rádi skočíme do bazénu a odrazíme se z příjemného pevného materiálu – bez vnášení trávy, hlíny nebo písku do bazénové vody. Terasa nebo její část může být nezakrytá, s pergolou i zastřešená. V některých případech po ní lze i pojíždět autem. Pokud se podíváme na byty – tady bývá v podobném smyslu využíván balkón nebo lodžie (zastřešený balkón či terasa).

V dnešním článku se podíváme terasám trochu víc na zoubek.

Ideální materiál teras

Jak by asi vypadala ideální terasa, její povrch, pokud bychom měli takové vlastnosti jmenovat? Materiál, jenž nestárne, nemění téměř barvu (například vlivem UV záření, voda, teplo, mráz nebo vítr), nevyžaduje prakticky žádnou údržbu (bezúdržbovost), vypadá pořád skvěle, má reálný přírodní vzhled (např. dřeva nebo kamene), nepouští se do něj škůdci, neplesniví, pokud se na něj dostane nečistota – neznečistí se, neprohýbá se, snadno se zpracovává a montuje. V případě poškození se daná část snadno vymění, nepraská, nedrolí se, neumožňuje vznik třísek. Zmiňme také odolnost proti působení chlorované nebo slané vody (okolí bazénů).

Ale zpět k otázce – najdeme materiál, který by toto vše splňoval, a nejlépe vše najednou, nebo co nejvíce z těchto nároků?

Terasové materiály

Rozhodneme-li se pořídit si (nekrytou) terasu, vybíráme např. z těchto materiálů: V podobě desek nebo prken obyčejné dřevo, ušlechtilé dřevo (tvrdé, exotické, odolné), plast, spíše dřevoplast – neboli WPC (wood plastic composite, dřevo a polymer, dřevo s HDPE), případně jiný kompozitní materiál (složení dvou nebo více substancí). U terasy z jednotlivých prvků to obvykle bývá přírodní kámen, umělý kámen, cihly, keramické dlaždice, nebo tzv. kamenný koberec. Zmínit můžeme také terasu jako monolit, zejména beton.

Porovnání materiálů teras a jejich ceny

Cenové relace u teras bývají od několika set korun až po několik tisíc (třeba i 4 000 Kč) za metr čtvereční, v závislosti na použitém materiálu, způsobu jeho ochrany (např. lazury, oleje, laky), na přírodních nebo umělých materiálech, jeho geografickém původu, hmotnosti a v neposlední řadě i náročnosti zapracování do výsledného díla. Terasa, ať už je z jakéhokoliv materiálu, pochopitelně vyžaduje také kvalitní přípravu – vyrovnání terénu, základ, drenáž i vyspádování. K montáži terasy bývá zapotřebí i montážní materiál.

Podívejme se na chytré řešení teras – které spojuje vlastnosti dřeva, bezúdržbovost, dlouhou trvanlivost, snadnou montáž a přitom pořízení vychází na velmi zajímavou cenu. Řeč je o kompozitním materiálu na bázi dřeva a HDPE polymerů, s anglickou zkratkou WPC.

Chytré a moderní řešení – WPC terasy

Příjemný dojem z terasy pro většinu lidí charakterizuje dřevo (na rozdíl od kamene působí přecijen tepleji), jenže má také svoji životnost. Tu můžeme prodloužit volbou ušlechtilejších dřevin, vhodnou ochranou a údržbou. Asi dvacet let už existuje také zajímavá a chytrá možnost, jak spojit výhody dřeva jako příjemného materiálu a plastových polymerů pro zajištění trvanlivosti a dalších vlastností.

Původním důvodem vývoje WPC bylo vytvoření co nejdokonalejšího materiálu, který bude eliminovat na jedné straně všechny nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, negativní vliv slunce, mrazu, vody, třísky, nerovnosti apod.), ale na druhé straně co nejvíce zachová vizuální efekt dřevěného povrchu. WPC je vlastně uměle vytvořené “dřevo”. Za optimální poměr a nejlepší vlastnosti lze považovat kombinaci 60% dřeva a 40% HDPE polymerů a stabilizace.

Úklid WPC terasy většinou znamená jen vymetení navátých nečistot, případně občas umytí vysokotlakým čističem nebo kartáčem s mýdlovou vodou. Oproti jiným materiálům není potřeba nátěrů oleji nebo barvami, impregnací apod. – o údržbě WPC terasy se ani nedá hovořit – v této podstatě je bezúdržbová.

Montáž svépomocí i dodávka na klíč – vyřešíme obojí…

Rozhodnete-li se realizovat terasu, můžete se do toho pustit svépomocí, ale také si na to zajistit firmu. Nic se nevyrovná radosti z vlastnoručně zhotovené terasy – avšak ne každý se cítí natolik zručný.

V případě zájmu o řešení WPC terasy lze doporučit společnost Good Work s.r.o., která je dovozcem a prodejcem osvědčeného, a zároveň cenově velmi výhodného WPC materiálu i všech montážních doplňků. Samozřejmostí je nejen dodávka materiálu, ale i osobní přístup, individuální nacenění i poradenství při jakékoliv formě realizace.

Chcete dodat materiál a zařídit také jeho proměnu v odborně zhotovenou terasu? Kvalitní společnost vám nedodá jen bezkonkurenční materiál, a montážní postup jak terasu nebo plot zhotovit – zařídí též odbornou montáž. WPC i montážní materiál je běžně skladem, obejdete se tedy prakticky do druhého dne, doprava je pouze otázkou dohody. V případě dodávky s montáží už je to pouze o volných termínech a lokalitě.

Zkušenosti a rady, které se cení

Good Work nasbíral od roku 2012 zkušenosti s desítkami realizací privátních teras u koncových zákazníků, ovšem také teras, balkónů a lodžií v developerských projektech, s restauračními zahrádkami i řešeními v hotelových komplexech. Potřebujete vyřešit atypickou terasu, umístění ve svahu? Terasu na střeše nebo naopak v nestabilním terénu? Už jste viděli řešení pojízdných teras, které šetří místo, překryjí bazén a zvyšují bezpečnost?

Tip navíc: volba vhodného nábytku esteticky doplní novou terasu. I se zahradním nábytkem se u společnosti Good Work obejdete. Víte, že nevhodně zvolený nábytek, zejména místa jeho kontaktu s terasou, může terasu nevratně poškodit?

S WPC materiálem za skvělé peníze, profi přístupem i snahou poradit, budete u firmy Good Work na správné adrese! Přejeme vám hezké chvíle odpočinku a dlouhodobou spokojenost s vaší novou bezúdržbovou terasou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.