Příprava zahrady na jaro: Co sázet v březnu?
Blíží se jaro a to je čas probudit se ze zimního spánku a naplánovat si jarní práce na zahradě. Pokud jste začínající zahrádkář, máte možná pocit, že je toho hodně. Uklidit zbytek listí po zimě? Porýt záhony? Nebo napřed ostříhat stromy? A kdy se má vysévat raná zelenina?
I když se zdá, že jarní práce skončí až někdy v červnu, když si všechno dobře naplánujete, budete mít přípravu hotovou ještě než začnou kvést třešně. Připravili jsme pro vás přehled všech důležitých činností, které byste měli stihnout, i praktické rady, jak chránit záhony před nevyzpytatelným počasím a jarními mrazíky.
Úklid je krok číslo jedna
První věc, kterou byste měli po zimě udělat, je pořádně na zahradě uklidit. Možná jste na podzim ať už schválně, nebo z nedostatku času neshrabali všechno listí a starou uschlou trávu z trávníku. V březnu je nejvyšší čas to napravit, protože jinak nebude moci nová tráva dobře růst. Zkontrolujte také, jestli se náhodou někde nezačal roztahovat mech, pokud ano, taky ho zlikvidujte. Možná jste také někde zaslechli, že na jaře je dobré trávník provzdušnit pomocí vertikutátoru. S tím ale počkejte až do doby, kdy se teploty budou pohybovat stabilně nad 10 °C.
Poslední šance na ořez stromů
Ideální čas na řez ovocných stromů je koncem února, maximálně začátkem března, kdy je ještě dost chladno, a stromy se “ještě neprobudily”. Kromě toho, jarní ořez se týká jen jabloní a hrušní, peckoviny řežeme až ve vegetačním období. Pokud si nejste jistí, jak na to, raději si na péči o ovocné stromy přivolejte odborníka.
Výsev zeleniny – kterými druhy začít?
Patříte mezi zahradníky, kteří už se nemůžou dočkat, až se zahrada zase zazelená? I když teď zimy bývají mírné, v březnu je stále poměrně chladno a půda ještě není příliš prohřátá. Pokud ale přece jen chcete začít, je pár druhů zeleniny, kterým to nevadí
- Cibule a česnek: odolné rostliny, dají se pěstovat v Polabí i na Vysočině. Možná už máte zkušenost, že i když cibuli zapomenete přes zimu někde na záhonu, tak to přežije. Oba dva druhy potřebují dobře propustnou a mírně kyselou půdu a svědčí jim, když se před výsadbou ještě půda pohnojí.
- Špenát: je tolerantní vůči chladu, takže výsev můžete provést už v březnu. Vyžaduje vlhkou půdu a částečný stín, pokud nemáte na zahradě stromy, doporučujeme vytvořit stínění například pomocí agrotextilií.
- Salát: daří se mu v dobře propustné půdě, na slunném místě a jakmile začne být víc teplo, bude chtít častou zálivku.
- Ředkvičky: nejoblíbenější první jarní zelenina, dávejte pozor, ať vám nepřeroste, protože pak je dřevnatá.
Ochraňte záhony i stromy před mrazem
Když už si záhony nachystáte a osejete, bylo by škoda přijít o první úrodu jen kvůli březnovým a dubnovým mrazíkům. Na ty jsou citlivé hlavně ředkvičky a saláty. Ideální způsob, jak ochránit mladé rostlinky před mrazem, je pořídit si agrotextilie na přikrytí záhonů. Jsou to lehké bílé netkané textilie, které propouští sluneční paprsky i vzduch, ale zároveň udrží nad záhonem správné mikroklima. Díky přikrytí také urychlíte růst rostlin a dočkáte se dřívější úrody. Podobně můžete obalit i mladé stromky, které už mají pupeny těsně před rozvinutím, a mrazíky by jim mohly uškodit.
Jak vidíte, jarní péče o zahradu vlastně není složitá. Stačí pečlivá příprava a můžete se těšit na první sklizeň!