Domů » Zahrada » Jak funguje automatický zavlažovací systém?
zavlazovaci system

Jak funguje automatický zavlažovací systém?

Pro 27, 2022
Publikoval:
1240 přečtení

Říkáte si pokaždé, když kropíte zahradu hadicí, že by to chtělo nějakou automatizaci? Proč byste měli stát a držet hadici, ze které stříká voda. Čas jde přece trávit mnohem smysluplněji. Automatický zavlažovací systém vám s tím pomůže. Jednoduše nainstalujete hadice nebo potrubí tam, kam potřebujete a naprogramujete si časy, kdy se má zavlažování spínat. Zní to jednoduše. Co říkáte? Přece jen jednu záludnost to ale skrývá. Co s časem, který takto ušetříte? To už si ale musíte vymyslet sami.

Základní popis funkce zavlažovacích systémů

Automatické zavlažovací systémy používají řídicí jednotku k uložení zavlažovacích programů, pokynů pro po sobě jdoucí dny nebo pro jeden denní zavlažovací čas. Zavlažovací počítač pak komunikuje se zavlažovacími ventily v systému a řídí, kdy a kolik vody je směrováno do konkrétních zavlažovacích potrubí. Tento automatický proces šetří vodu tím, že omezuje množství odtékající vody a snižuje potřebu ručního zavlažování. Kromě toho umožňuje nastavit různé zavlažovací plány v závislosti na aktuální situaci. Pokud je tedy horký letní den, můžete čas zavlažování prodloužit a naopak.

Senzory usnadní programování

Pokud si chcete usnadnit programování zavlažování, vsaďte na vlhkostní senzory, které zasunete do půdy, a zároveň je napojíte na systém. Zavlažování tak bude probíhat pouze tehdy, když je půda suchá a je to potřeba. Nebudete muset přemýšlet nad tím, jaké naprogramovat časy a vše bude fungovat automaticky. Díky automatizovanému zavlažovacímu systému může váš trávník a zahrada vypadat skvěle s minimálním úsilím.

Bez pravidelné údržby to nepůjde

Nezapomeňte, že i zavlažovací systém vyžaduje pravidelnou údržbu. Není to však nic složitého – stačí zavlažovací systém každoročně zkontrolovat a ujistit se, že všechna zavlažovací vedení a čerpadla fungují správně. Pokud se na to necítíte, můžete si i na pravidelnou údržbu pozvat firmu, která vám celý systém realizovala. Obvykle to bývá součástí nabídky. Stejně tak, jestliže se vám nechce shánět náhradní díly na e-shopu specializovaném na závlahy zahrad a opravovat případné poruchy systému, domluvte se na pozáručním servisu s realizační firmou. Rozhodně tím nic nezkazíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.