Domů » Zahrada » Jak zazimovat jezírko?
jezi╠urko 1 1

Jak zazimovat jezírko?

Zář 29, 2020
Publikoval:
95 přečtení

Jakým způsobem jezírko zazimovat, záleží na tom, jaké v něm pěstujete rostliny a jaké ryby chováte. Kdy jezírko vypustit a na co byste neměli zapomenout?

Zimní údržba jezírka

Než udeří první mrazy, vyjměte z jezírka filtrační zařízení. Zkontrolujte ho a v případě potřeby vyčistěte nebo vyměňte filtr. Prohlédněte i vodotrysky, zdroje osvětlení a čerpadla. Pokud narazíte na nějaké závady, odneste je do opravny. Před uložením nechte všechna zařízení dobře vyschnout.

Vypusťte vodu z vodního systému a nechte otevřené kohouty, aby voda odtekla a v trubkách nezamrzla. Nezapomeňte zavřít hlavní přívod vody. Poté vyčistěte ručně nebo s pomocí podtlakového vodního vysavače dno.

Pokud jezírko nebudete na zimu vypouštět, vyčistěte hladinu od spadaného listí a napněte nad jeho hladinu síť, která zabrání napadání dalšího listí do vody.

Jsou-li v jezírku ryby, přestaňte je krmit, jakmile teplota klesne na 12°C.

shutterstock 35149831 1100x618 1

Zazimování vodních rostlin

Většina vodních a bahenních rostlin zimu přečká bez újmy. Lekníny a choulostivější vodní rostliny přesuňte do nejhlubšího místa nádrže, abyste snížili riziko jejich promrznutí. Výška vodního sloupce nad oddenky rostlin by měla být asi 30 až 50 cm. Lekníny v koši z mělké nádrže přeneste do sklepa.

Z nádrže, kterou budete vypouštět, vyčerpejte většinu vody, rostliny nechte na dně a to zasypte vrstvou listí a přikryjte pytlovinou. Jezírko můžete přikrýt navíc ještě izolační deskou.

Jezírko s rybami

U jezírka s rybami musíte zabránit zamrznutí vodní hladiny, protože by rybám chyběl kyslík. Zajistěte jim tedy výměnu vzduchu prosekáním ledu nebo prostřednictvím vzduchovadel nebo vodotrysků, které rozčeří hladinu. Pokud jsou velké mrazy, které mohou tuto techniku poškodit, položte na hladinu jezírka PET lahev, gumový míč, polystyren nebo dřevo. Můžete koupit i profesionální rozmrazovací spirály.

Aby nedocházelo k promrznutí jezírka, měla by být hloubka vody minimálně 80 centimetrů a nádrž velká minimálně 4 m².


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.